Záměrem Kraniosakrální terapie - uvolnění, je uzdravování člověka k jeho ,,celistvosti zdraví. Umožňuje naše tělo, mysl, emoce i spirituální podstatu uvést zpět do naší rovnováhy.
Kraniosakrální terapie
je jemná manuální technika, pomocí které můžeme efektivně a účinně uvolnit napětí a tenzi uloženou hluboce v našem těle. Využitím jemnohmotné energie a doteku a o síle 2-5-ti gramů se uvolní bloky uložené v měkkých tkáních, které obklopují centrální nervovou soustavu. Dále se spouštějí podvědomé samoléčebné procesy v lidském těle.
Ošetření probíhá tak, že klient leží oblečen na lehátku (doporučuji lehké sportovní oblečení) a terapeut mu podle potřeby přikládá ruce na, nebo pod tělo. Zůstává s ním ve velmi jemném kontaktu. U klienta se začíná pozvolna v klidovém stavu, uvolňovat napětí a tím tělo může začít zpracovávat aktuální témata, která si samo určí. Terapeut skrze naslouchání projevům klientova těla pomáhá uvést celý systém do rovnováhy a zahájit ozdravné procesy. Ty se aktivují na všech úrovních - fyzické, psychické i spirituální. Klient se během ošetření dostává do stavu hluboké relaxace v některých případech až do změněného stavu vědomí a tělo tak regeneruje své energetické zdroje a spouští samoléčebný proces.
Kraniosakrální terapie je vhodná při řešení nejrůznějších problémů a bolestí spojených s pohybovým aparátem a dále také při různých dysfunkcích orgánů. Posiluje organismus a podporuje jeho odolnost vůči nemocem.
Ošetření trvá přibližně hodinu- max 1,5h. Frekvence ošetření je velice individuální. Pro docílení větších změn se doporučuje projít sérii minimálně 3 - 5 ošetření s kratším odstupem jednoho až dvou týdnů.
Jak funguje kraniosakrální systém?
Největší vliv na funkce našeho těla a orgánů má mozek a mícha, které tvoří centrální nervovou soustavu (CNS). A právě CNS je výrazně ovlivněna funkcí kraniosakrálního systému, který tvoří membrány a mozkomíšní mok produkovaný v mozkových komorách. Mozkomíšní mok obklopuje, chrání a vyživuje CNS a plní celou řadu důležitých funkcí pro naše tělo.
Každý den jsme vystaveni nejrůznějším negativním vlivům jako např. stresu a napětí, se kterým se musí naše tělo umět vypořádat. Tyto vlivy mohou způsobit stažení tkání a distorzi kraniosakrálního systému. Tyto distorze mohou následně způsobovat napětí, které se akumuluje okolo mozku a míchy a nakonec může ústit v blokády = restrikce. Restrikce následně tvoří bariéru zdravému fungování centrálního nervového systému a potenciálně i všech dalších systémů, které řídí CNS jako je zažívací, endokrinní, reprodukční, cévní, pohlavní a všechny ostatní systémy v těle.
Restrikce mohou být odhaleny a uvolněny využitím jednoduchých a jemných manuálních technik i působením energie. Za využití jemného doteku ruky hodnotíme pohmatem funkčnost kraniosakrálního systému na různých částech těla a rytmus cerbrospinální tekutiny pulsující okolo mozku a míchy.
Jemnými technikami provázané jemnohmotnou energií se následně uvolňují restrikce v jakékoli tkáni, která ovlivňuje kraniosakrální sytém. Kraniosakrální terapie tímto způsobem vrací prostředí okolo mozku do rovnováhy a zvětšuje schopnost těla k sebekorekci.
Kdy tato metoda pomáhá:
ke zmírnění bolestí a chronických potíží pohybového aparátu
při poruchách rovnováhy a koordinace pohybu, špatné artikulaci, křečích, tiku
při problémech s čelistmi, dutinami, zrakem, sluchem a čichem
při bolestech hlavy, migrénách
při potížích psychosomatického původu
k harmonizaci metabolismu, imunitního systému
při hormonální nerovnováze
při menstruačních problémech
při zažívacích potížích
po operačních stavech, úrazech a nehodách
k rozpuštění emocionálních a fyzických šoků a traumat
při poruchách spánku
proti chronické únavě
při stavech vyčerpanosti
při depresích
poporodní integrace matky i dítěte
rozpouští problémy vztahující se k traumatickému porodu
prohlubuje uvědomování si sebe a těla
integruje tělo, mysl a duši
harmonizuje nervový systém¨
zmírňuje stres a napětí
Kontraindikace - kdy Kraniosakrální terapii neprovádíme:
při podezření na krvácení do mozku
brzy po operacích páteře a hlavy
při aneurysmatu (cévní výdutě)
- zvýšeném nitrolebečním tlaku
- zvýšeném nitroočním tlaku
- zúžení páteřního kanálu
- vyhřezlá ploténka
- při horečnatých stavech
- při infekčních, zánětlivých nebo virových onemocněních
- při epilepsii a kardiovaskulárních potížích nutno konzultovat s lékařem